GAZA 1905–1922
DZIEDZICTWO I ZNIKAJĄCE KRAJOBRAZY
"Podczas wizyty w Gazie na samym początku XX wieku podróżnik odkrywał staroświecki urok osad otoczonych małymi ogrodami, malowniczość gajów palmowych na wydmach i portu rybackiego. Niepublikowane wcześniej fotografie z kolekcji Francuskiej Szkoły Biblijnej i Archeologicznej w Jerozolimie (EBAF) są unikalnymi świadectwami tych już nieistniejących krajobrazów.
Wiek XX przyniósł bowiem Gazie wiele wstrząsów. I tak, Wielka Wojna nie oszczędziła tego skrawka ziemi – bombardowania z 1917 roku pozbawiły Gazę znacznej części jej dziedzictwa architektonicznego. Po napływie przesiedlonej ludności od 1947 roku i utworzeniu państwa Izrael, Gaza i jej okolice doświadczyły masowego napływu uchodźców w wyniku pierwszej wojny izraelsko-arabskiej (1948–1949). W ten sposób blisko 200 000 rozbitków historii dołączyło do 80 000 mieszkańców tego nadmorskiego pasa.
Skutki tej wojny wyznaczyły granice Strefy Gazy – zamkniętego terytorium o powierzchni 365 kilometrów kwadratowych. Miasto-port Gaza zostało ostatecznie odcięte od swojego zaplecza i dróg, które niegdyś stanowiły źródło jego bogactwa."
Patrząc na te fotografie widziałam... Sycylię. Pochylone łagodnie ku morzu sady i pola na południe od Agrygentu, kopuły i mury San Cataldo, Zisy i Cuby w Palermo.
Palestyna nie była pustynią.
Była Edenem.
Utraconym...
Wystawa w Institut du Monde Arabe, Paryż